TABĂRA ,,CREATIV!”

Locația DELTA DUNĂRII

În perioada 29.07-01.08.2024 s-a desfășurat tabăra ,,Creativ!” la Dunavățu de Jos, Tulcea organizată de Asociația Raza Soarelui Sunlight.

Participanți: 15 elevi ai Școlii Gimnaziale Speciale Nr. 14 Tulcea, elevi voluntari, cadre didactice și infirmiere.

Prima zi de tabără a debutat cu activități interactive, jocuri de cunoaștere, povestire, muzică, ateliere tematice și plimbare cu barca.

A doua zi de tabăra a continuat cu jocuri sportive pe teren, povestire și muzică în sala de spectacole, ateliere tematice de gastronomie și creative în foișor, ore de pescuit și jocuri boardgames.

În ziua a treia din tabăra “Creativ!” elevii Școlii Gimnaziale Speciale Nr. 14 Tulcea împreună cu voluntarii au asamblat și înălțat zmeie, au realizat creații din mărgele și au participat la activități gospodărești de reparații și construcții. Jocurile cu apa de la sfârșitul zilei au adus entuziasm și bucurie pe chipul copiilor.

În ultima zi din tabăra ,,Creativ!” a avut loc festivitatea de închidere și s-a desfășurat cu multe emoții. Elevii și voluntarii au fost premiați și felicitați într-un cadru festiv.

Mulțumim organizatorilor, coordonatorilor și voluntarilor pentru organizarea, implicarea și crearea amintirilor frumoase copiilor din învățământul special.