Menu

Toamna mandra, harnica si de roade darnica-activitate de parteneriat între claseToamna este un anotimp așteptat de mulți copii deoarece porțile școlilor se redeschid și pentru că este unul dintre anotimpurile foarte îmbelșugate. Elevii au învățat în cadrul activităților instructive-educative desfășurate la clasă despre frumusețea și bogăția acestui anotimp.
Miercuri, 18 noiembrie, copiii s-au întalnit cu Zâna Toamna, în cadrul activitatii „Toamnă mândră, harnică și de roade darnică”.  Au participat elevii  clasei I și a IV-a, însoțiți de părinți și bunici, coordonați de profesor Onciu Liliana, profesor Toderaș Mirela și învățător Pană Gabriela.
La începutul activităţii, s-au purtat discuţii despre anotimpul toamna. Elevii au denumit fructele şi legumele prezentate  şi au ascultat cântece dedicate toamnei. Într-o atmosferă de bună dispoziţie, s-a desfăşurat jocul „Săculeţul fermecat”. Într-un săculeţ au fost puse diferite fructe şi legume iar elevii au fost  solicitaţi să le recunoască. Împreună cu părinții, elevii au decorat rochia Zânei Toamna cu fructe, legume și frunze confecționate de ei. La sfârşitul orei, elevii au servit mere, pere, gutui, nuci şi struguri. Pe tot parcursul desfăşurării activităţii, elevii s-au simţit bine şi au colaborat împreună.