Menu

Actualități în procesul de integrare a copiilor cu C.E.S.În data de 14.06.2024 s-au desfășurat activitățile prevăzute în programul de schimburi de experiență între Școala Gimnazială Specială Nr. 14 Tulcea, Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă Nr. 1 Târgu Mureș, Centrul Școlar de Educație Incluzivă Nr. 3 Reghin și Casa Corpului Didactic Tulcea.

Reprezentanții Școlii Gimnaziale Speciale Nr. 14 Tulcea, prof. Alexandrina Glatchevici și prof. Daniela Rodica Rora, au diseminat proiectele eTwining și Erasmus+ desfășurate în perioada 2021-2024.

Coordonatorul educativ al Școlii Nr. 14 Tulcea, prof. Eliza Ștefănescu a popularizat concursurile regionale:
– Clasa mea de sărbători – coord.: prof. Ileana Gălățescu, Mihaela Militaru, Mihaela Dumitriu;
– Delta Dunării – paradisul florei și faunei – ed. a XI-a – coord.: prof. Eliza Ștefănescu;
– Mesajul meu antibullying – coord.: prof. Mirela Simona Antohi, Aurora Ispas, Liliana Onciu;
precum și Atelierele desfășurate la nivelul Școlii Gimnaziale Speciale Nr. 14 Tulcea în cadrul Proiectului Educațional Primul pas spre preprofesionalizare – coord.: prof. Alexandrina Glatchevici, Gina Bucur, Ileana Gălățescu, Mihaela Militaru, Mihaela Dumitriu.

Doamna prof. Mihaela Sandu a prezentat activitatea școlară și extrașcolară desfășurată la nivelul catedrei profesorilor itineranți/ de sprijin ai Școlii Gimnaziale Speciale Nr. 14 Tulcea.

Doamna director Gabriela Nichifor a promovat activitățile de formare organizate de C.C.D. Tulcea pentru profesorii care predau în domeniul psihopedagogiei speciale.

Directorul Centrului Școlar de Educație Incluzivă Nr. 3 Reghin, dl. profesor Ioan Socol și doamna Director adjunct, prof. Adriana Oprea, au prezentat oferta educațională a Centrului Școlar.

Doamna director, prof. Anișoara Moga, și doamna director adjunct, prof. Csilla Péterffy, au prezentat oferta educațională a Centrului Școlar pentru Educație Incluzivă Nr. 1 Târgu Mureș și au popularizat Festivalul Național de Talente Artistice Descopăr frumosul din mine.

Întâlnirea reprezintă un prim pas către viitoarele colaborări și parteneriate între specialiștii celor patru instituții.