Menu

Ateliere de vară Șotron -10-20 iulie 2023În perioada 10-20 iulie 2023, se desfășoară Atelierele de vară „Șotron”. Grupa este formată din 10 copii iar astăzi a avut loc lansarea, când copiii și părinții au cunoscut echipa de profesori: Puflea Alina-Victorița, Ștefănescu Eliza, Karamihai Iulia, Grosu Magda-Carmen, Ropotan Ramona-Florentina. Urmează zile consecutive de activități tematice prin care copiii, alături de profesori, descifrează tainele cărților și explorează biodiversitatea din țara noastră. Copiii învață aplicat, prin activități outdoor, cum să aibă grijă de ei înșiși și de ceea ce îi înconjoară. Obiectivul atelierelor este de a încuraja cooperarea, de a structura cunoștințele copiilor și de a le dezvolta curiozitatea și motivația pentru învățare. Atelierele de vară „Șotron” sunt un modul educațional susținut de Asociația OvidiuRo an de an, pe perioada vacanței de vară, cu un impact major asupra copiilor, profesorilor și părinților din comunități rurale și urbane defavorizate.