Menu

În lumea poveștilor cu marioneteElevii școlii au fost invitați la teatru. Activitatea face parte din proiectul educațional ,,Dezvoltare personală cu povești, marionete și arte combinate”, coordonat de cadrele didactice Liliana Onciu și Mirela-Simona Antohi, în parteneriat cu Teatrul de păpuși ,,Dinamic” din Tulcea.
Proiectul de parteneriat propune o abordare nouă a învățării, una dinamică și complexă. Bucurându-se, școlarii își sporesc disponibilitatea de a învăța, pentru că procesul de însușire de noi informații e unul cât se poate de agreabil. Teatrul reprezintă manifestarea vie a poveștilor și este contextul ideal unde copiii se întâlnesc cu personajele lor favorite. care prind viață prin intermediul păpușilor. Este universal unde se regăsesc cu ușurință prin joc și imaginație. Se simt în siguranță, se bucură de o experiență mereu pozitivă, facilitându-se astfel transmiterea de conținut sau de informație, într-o manieră facilă, naturală. Valorile, modelele, principiile sunt prezentate pe înțelesul copiilor și pot fi receptate și însușite în mod firesc. Sunt parte din joacă, din spectacol și din farmecul poveștii.