NE CROIM VIITORUL

Elevii clasei a VIII-a B din cadrul Școlii Gimnaziale Speciale Nr.14 Tulcea vor participa în semestrul al II-lea din anul școlar 2021-2022 la activitățile atelierului de coasere / meșteșugărit , din cadrul unui parteneriat educațional alături dedoamna bibliotecar Mitu Felicia.
Scopul central al atelierului constă în formarea deprinderilor, meșteșugului țesutului de mână și la mașinile de cusut electrice achiziționate de către unitatea școlară. Astfel, elevii vor obține produse de complexitate scăzută (fețe de pernă, de masă, șorțuri, prosoape, batiste, trăistuțe etc.) prin armonizarea de culori și modele.
Beneficiile proiectului sunt pe termen scurt și lung ,prin sporirea șanselor de inserție socioprofesională și comercializarea produselor prin participarea la târguri de profil.
Prin proiectul „Ne croim viitorul” urmărim sa readucem acul și ața în mâinile copiilor. Misiunea noastră este să facem cusutul mai accesibil, să îl aducem mai aproape de ei și să-l transformăm într-o vocație , un hobby , un vis, un refugiu sau o profesie.

Prof psihopedagogie specială
Glatchevici Alexandrina