Oferta Educationala

Activităţi extraşcolare au ca scop:

1. Creşterea gradului de participare la activităţi extraşcolare a elevilor şi de învăţare în afara clasei
2. Diminuarea gradului de excludere
3. Întărirea autonomiei personale
4. Întărirea parteneriatului ŞCOALĂ –FAMILIE – INSTITUŢII REPREZENTATIVE ALE COMUNITĂŢII
5. Formarea competenţelor sociale şi civice
6. Dezvoltarea abilităţilor pentru viaţă

În anul şcolar 2019-2020 la Şcoala Gimnazială Specială nr. 14 Tulcea sunt înscrişi 84 preşcolari/elevi; dintre aceştia 3 elevi beneficiază de învăţământ la domiciliu.
Şcoala oferă activități de sprijin prin cadrele didactice itinerante pentru 400 elevi/preșcolari cu cerințe educaționale speciale integrați în şcoli din învățământul de masă, din municipiul Tulcea și localitățile: Babadag, Isaccea, Măcin, Topolog, Murighiol, Zebil, Niculițel, Somova, Parcheș, Valea Nucarilor, Agighiol, Cataloi, Frecăței, Mihail Kogălniceanu, Rândunica, Ostrov, Luncavița, Văcăreni, Jurilovca, Sălcioara, Vișina, Sarichioi, Cerna, Turcoaia, Greci.

Str. Grădinarilor, nr. 48, Tulcea
telefon/fax: 0240511162,
email: scoala_14@yahoo.com

„Şcolile trebuie să includă în procesul de învăţământ toţi copiii, indiferent de condiţiile fizice, intelectuale, sociale, emoţionale, lingvistice sau de altă natură ale acestora.
Acestea trebuie să includă în egală măsură copiii cu dizabilităţi şi pe cei supradotaţi, copiii străzii şi pe cei încadraţi în muncă, copiii aparţinând populaţiilor locuind în zone greu accesibile sau ducând o viaţă nomadă, copiii aparţinând minorităţilor lingvistice, etnice sau culturale, precum şi copiii provenind din alte zone sau grupuri dezavantajate sau marginalizate.”
(Declaraţia de la Salamanca)”

Şcoala Gimnazială Specială
Nr. 14 Tulcea

Misiunea şcolii
Misiunea Şcolii Gimnaziale Speciale nr. 14 Tulcea este de a asigura elevilor cu cerinţe educaţionale speciale dezvoltarea autonomiei personale şi formarea unor abilităţi de bază, ca premise ale integrării sociale, în funcţie de potenţialul individual şi în corelaţie cu standardele de calitate pentru învăţământul special.

Viziunea şcolii
Şcoala Gimnazială Specială nr. 14 Tulcea este o instituţie modernă care îşi propune să promoveze programe educaţionale centrate pe valori şi principii ale educaţiei incluzive,
având ca ţintă Cunoaşterea, luând ca aliat Colaborarea, urmărind ca rezultat Dezvoltarea.
Oferta educaţională
Oferta educațională a şcolii este individualizată și adaptată, demersul didactic este diferenţiat, în funcţie de nivelului de dezvoltare a fiecărui elev. Copiii beneficiază de intervenție personalizată, iar modalitățile de planificare a activităților de învăţare şi recuparere sunt elaborate de echipa multidisciplinară în colaborare cu părinții.
• activități didactice de recuperare prin învăţare;
• activităţi de recuperare prin terapie educațională complexă și integrată;
• kinetoterapie;
• terapia tulburărilor de limbaj;
• consiliere, orientare şcolară și profesională, psihodiagnoză;
• activități extrașcolare.

Alte facilităţi şi servicii de care beneficiază copiii
Alocaţie zilnică de hrană
Transport gratuit la domiciliul elevilor.
Servicii medicale în cabinet medical propriu cu sală de tratamente.

Baza materială a şcolii
• 2 săli de grupă pentru preşcolari;
• 15 săli de clasă pentru elevi;
• 7 cabinete terapii specifice;
• 1 sală pentru educaţie fizică şi kinetoterapie;
• 1 cabinet ludoterapie;
• 1 bibliotecă cu sală de lectură;
• 1 teren de sport;
• 1 cabinet metodic pentru profesorii itineranţi;
• 1 cabinet medical;
• 1 atelier pt. activităţi de preprofesionalizare;
Dotări: calculatoare, softuri educaţionale şi terapeutice, acces la internet, materiale de stimulare cognitivă şi afectivă specifice. imprimante, multifuncționale, videoproiectoare, sistem de supraveghere video, spaţiu de joacă, sală de sport dotată cu echipamente sportive şi pentru kinetoterapie,

• Palatul Copiilor Tulcea;
• Casa Corpului Didactic Tulcea;
• DGASPC Tulcea
• Biblioteca Judeţeană „Panait Cerna”;
• Poliţia Municipiului Tulcea;
• Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Tulcea;
• Liceul Teoretic „Grigore Moisil” Tulcea;
• Şcoala Gimnazială „Elena Doamna” Tulcea;
• Şcoala Gimnazială Mihail Kogălniceanu Tulcea;
• Şcoala Gimnazială Murighiol;
• Biserica „Sfânta Treime”;
• Muzeul de Etnografie şi Artă Populară Tulcea;
• Centrul Muzeal Ecoturistic „Delta Dunării”;
• Muzeul de Istorie şi Arheologie Tulcea
• Asociaţii şi fundaţii: „Raza Soarelui Sunlight”,„Mâini Întinse” Tulcea;
• şcoli speciale din ţară