Menu

Tabara tematica Curajul de a trece peste obstacoleȘcoala Gimnazială Specială nr. 14 Tulcea în parteneriat cu Asociaţia „Raza Soarelui-Sunlight” și Liceul de Artă „George Georgescu” Tulcea a organizat tabăra tematică „Curajul de a trece peste obstacole”, în perioada 25-28 iulie 2022. Tabăra a avut ca scop încurajarea participării şi solidarităţii sociale tulcene în vederea combaterii excluziunii sociale prin folosirea unor metode nonformale de petrecere a timpului liber. În această perioadă, elevii au desfășurat activităţi de învăţare în context nonformal, sprijiniți de profesori și voluntari de la Liceul de Artă „George Georgescu” Tulcea :
-copiii au fost încurajați să dedice timp traforajului și au primit înapoi curaj, rabdare, nivel de concentrare mai bun și o mână mai sigură pentru a trafora.
-atelier de comunicare: „Curajul de a comunica”;
-competiţii sportive: „Curajul de a câştiga”, pescuit, plimbări cu barca;
-lucrul în echipă: „Curajul de a lucra împreună”;
-dezvoltare de abilităţi, activităţi gospodăreşti: „Curajul de a trece peste obstacole”;
-povești, artă, scenete, teatru, atelier tematic creativ: „Curajul descoperit în poveştile copilăriei”.