Menu

Ziua Națională a Nonviolenței – 30.ianuarie.2024Elevii Școlii Gimnaziale Speciale Nr.14 Tulcea au participat la activități specifice, dedicate ,,Zilei Naționale a Nonviolenței – 30.ianuarie.2024”, activități cu jocuri și filmulețe din care au aflat informații despre ce este bullyingul, cum se poate identifica și ce măsuri pot fi luate în cazul unor situații întâlnite, înțelegerea consecințelor actelor de hărțuire psihologică repetată asupra celorlalți, prevenirea apariției dispozițiilor afective negative (resentimentul, suspiciunea excesivă, iritabilitatea, ostilitatea, negativismul), dobândirea autocontrolului asupra impulsurilor de moment și a capacității de autoanaliză.
Mulțumim invitaților speciali care ne sprijină și îndrumă, Biroul Siguranță Școlară – IPJ Tulcea, dnele Insp. Daniela Luicianu și Alina Drugă și dl. Insp. Ștefan Vacea.