Menu

Excursie Galați – BrăilaCu ocazia zilei de 1 iunie 2013, Scoala Gimnaziala Speciala nr. 14 Tulcea a organizat o excursie la care au participat elevi, parinti, cadre didactice, asistenti maternali, personal auxiliar al scolii.

Excursia a urmarit:

 • Intarirea parteneriatului SCOALA-FAMILIE
 • Intarirea rolului pe care scoala il are atat in dezvoltarea comunitatii si a valorilor cat si in cresterea performantei scolare
 • Formarea abilitatilor de viata ale copiilor si cresterea autonomiei personale
 • Cresterea gradului de participare a elevilor la activitati de invatare in afara scolii
 • Dezvoltarea unor relatii interpersonale deschise, pozitive intre elevi si profesori
 • Reducerea gradului de excludere.

Itinerariul: Tulcea-Galati-Braila-Tulcea

Elevii, parintii si personalul scolii au vizitat:

Complexul Muzeal de Stiinte ale Naturii „Rasvan Angheluta” Galati

 • Gradina Botanica
 • Acvariul
 • Planetariul
 • Expozitia de cristale
 • Expozitia de animale impaiate
 • Expozitia „Gandacii-uriasii insectelor”
 • Sera

Gradina Zoologica din Braila – in cadrul parcului zoologic elevii au putut vedea 46 de specii de animale din care 29 de specii de mamifere si 17 specii de pasari, in total 326 de exmplare (lei, tigri, canguri, zebre, girafe, ursi, vulpi, lupul de Alaska, elani, capra de camerun, capriori europeni etc.). De asemenea, elevii s-au jucat in cele 3 locuri de special amenajate pentru copii.