Menu

Excursii Iunie 2014In luna iunie a anului scolar 2013-2014, Scoala Gimnaziala Speciala nr. 14 a organizat 2 excursii gratuite la Constanta la care au participat toti cei 110 elevi, insotiti de parinti, profesori, personal didactic auxiliar, inclusiv elevi scolarizati la domiciliu si frati/surori ai elevilor.

Itinerariul: Tulcea – Constanta (Complexul Muzeal Stiinte ale Naturii) –  Statiunea Mamaia) – Tulcea
Scopul ecursiei:
1.    Intarirea parteneriatului SCOALA–FAMILIE-INSTITUTII REPREZENTATIVE ALE COMUNITATII
2.    Formarea competentelor sociale si civice
3.    Formarea competentelor de comunicare in limba romana
4.    Cresterea gradului de participare la activitati extrascolare a elevilor si de invatare in afara clasei
5.    Diminuarea gradului de excludere
6.    Intarirea autonomiei
7.    Dezvoltarea abilitatilor pentru viata ale elevilor

Elevii au vizitat Complexul Muzeal de Stiinte ale Naturii din Constanta-Delfinariul, Planetariul, Acvariul, Microdelta, Expozitia de pasari exotice, au servit masa la McDonald’s si au vazut Marea Neagra in statiunea Mamaia.
Toate acestea au fost posibile datorita sprijinului Inspectoratului Scolar Judetean Tulcea, Consiliului Judetean Tulcea, S.C. Transport Public S.A. si a unor sponsori care si-au dorit sa aduca bucurie in sufletele copiilor.