Menu

Compasiune și acțiune, program de prevenire a bullying-ului în școalăCadrele didactice de la Școala Gimnazială Specială Nr. 14 Tulcea au participat în perioada 12.12.2020-16.01.2021 la cursul de formare online: “Compasiune și acțiune, program de prevenire a bullying-ului în școală”. Programul de formare a vizat pregătirea cadrelor didactice pentru asumarea unor responsabilităţi relevante din perspectiva prevenirii situațiilor de bullying în școală, accesul egal la educație incluzivă, transmiterea cunoștințelor către elevi în funcție de categoria de vârstă, formarea unor deprinderi corecte în postura de elevi, colegi, buni cetățeni.
În cadrul întâlnirilor s-au abordat următoarele teme:
Empatie și compasiune
La fel sau diferiți
Incluziunea și combaterea Bullying-ului bazat pe dizabilități și marginalizare
Depășirea stereotipurilor
Programe de prevenire a Bullying-ului.
În cadrul programului de formare s-au prezentat tipuri de interventie, strategii şi metode practice, studii de caz, precum şi modele de bună practică în prevenirea violenţei în şcoli. Materialele propuse au vizat îmbunătățirea capacității cadrelor didactice de a veni în sprijinul fiecărui copil în parte, potrivit nevoilor acestuia,precum şi îmbunătățirea metodelor și instrumentelor didactice, în vederea susținerii educației.