Concurs Național de Creații Artistico-Plastice

,,Prin formă și culoare, o șansă pentru fiecare!”
Concurs Național de Creații Artistico-Plastice

Un proces instructiv-educativ cu rezultate remarcabile este, de fapt, rezultat al îmbinării optime dintre activitățile școlare, formale, cu activitățile extracurriculare cu valențe formative. Activitățile extracurriculare vin în completarea activităților de învățare și dezvoltă elevilor interesul pentru artă, sport, știință și multe alte domenii care sunt abordate într-un context non-formal, interesant și inovativ, de către elevi. Profesorul este cel care alege varianta potrivită de abordare ținând cont de interesele elevilor, de nivelul și potențialul clasei. Concursurile, cu diverse teme, reprezintă parteneriate temeinice și competiționale între instituții desfășurându-se sub forma unor activități extrașcolare/competiții de creații artistice, limba romănă, sportive. Un parteneriat valoros, pentru școala noastră este cel cu Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă ,,Alexandru Roșca” Lugoj, numit ,,Prin formă și culoare, o șansă pentru fiecare!”, din ,,Calendarul Activităților Educative Regionale și Interjudețene” 2020. Elevii școlii noastre au participat cu lucrări la secțiunile de pictură și colaj ale concursului obținând rezultate foarte bune.
Premiul Special – Pictură – Oprina Răducu , “Covor Ruginiu”, clasa a VII-a, profesor Gălățescu Ileana
Drosu Nicușor- Pictură, premiul I, profesor Milea Paulina
Călinescu Maria – Pictură, premiul II, profesor Ștefănescu Eliza
Mocanu Ionuț – Pictură, premiu de participare, profesor Puflea Alina