Menu

Parteneriat educational Briose cu unt de arahide

Brioșe cu unt de arahide” – activitate desfășurată în colaborare cu grupele de elevi în cadrul activităților de Terapie educațională complexe și integrată de la Școala Gimnazială Specială nr. 14 Tulcea, alături de doamnele profesor–educator Milea Paulina, Gălățescu Ileana, Dumitriu Mihaela și învățător-educator Ropotan Ramona, Iacob Aneta, Potârniche Constanța.

Disciplina: Socializare

Obiective:

Dezvoltarea comunicării și a unei atitudini civilizate în relația cu ceilalți

Formarea și dezvoltarea unor deprinderi de igienă alimentară

Scopul activității: Dezvoltarea relațiilor interpersonale

Activitatea și-a propus să îmbine cele cinci terapii din programa Terapie Educațională Complexă și Integrată: Ludoterapie, Stimulare cognitivă, Formarea autonomiei personale, Terapie ocupațională. In cadrul activității desfășurate elevii au identificat ingredientele necesare obținerii brioșelor, au reținut ordinea în care au fost adăugate și importanța fiecăruia, timpul de coacere al acestora și regulile care trebuie respectate atunci când gătim. De asemenea, elevii au socializat pe parcursul activității și au împărtășit din experiențele lor „din bucătărie”.