Workshop în cadrul proiectului ”Curriculum Relevant, Educație Deschisă pentru toți”- CRED

11 profesori de la Școala Gimnazială Specială nr. 14 Tulcea au participat în data de 26 martie 2022 la unul din cele 90 de workshop-uri planificate la nivel național, în cadrul proiectului ”Curriculum Relevant, Educație Deschisă pentru toți”- CRED organizat de Casa Corpului Didactic Tulcea.
Evenimentul a reunit 50 de experți în dezvoltarea curriculară, cu experiență în implementarea curriculumului pentru învățământul preuniversitar la nivel primar și gimnazial – profesori, directori, inspectori școlari, reprezentanți ai societății civile.
Atelierul a avut ca temă ”Managementul pedagogic al trei tipuri de curriculum-problemă: evaluat, ascuns și nul”, fiind susținut cu profesionalism de Cristian Petre, conferențiar universitar doctor în cadrul Universității ”Ovidius” Constanța. Pe parcursul celor patru sesiuni de prezentări și aplicații practice, desfășurate interactiv cu prezență fizică, participanții au avut oportunitatea să valorifice experiența și expertiza în implementarea curriculumului național centrat pe competențe-cheie.