Menu

Lectorat cu parintii Deficientele de vorbireÎn data de 30 ianuarie 2017 a avut loc la Şcoala Gimnazială Specială nr. 14 lectoratul cu părinţii, organizat de profesor psihopedagog Karamihai Iulia şi Machedon Mihaela, în cadrul căruia s-a dezbătut tema “Deficienţele de vorbire”. Scopul activităţii a fost acela de a-i implica pe părinţi în identificarea soluţiilor pentru prevenirea şi înlăturarea factorilor care favorizează tulburările de limbaj. Părinții au fost informaţi cu privire la modul de desfăşurare a activităţilor de terapie, cauzele și metodele de ameliorare/recuperare și au fost prezentate exemple concrete din etapele de terapie. Pentru ca în procesul de recuperare să existe progres, este importantă relația de colaborare între logoped şi părinţi iar intervenţia logopedică trebuie să fie susţinută de părinţi și acasă.