Mihai Eminescu –„ prin ochi de copil”

„Povestea este partea cea mai frumoasă a vieții omenești…cu povești ne leagănă lumea, cu povești ne adoarme…Ne trezim și murim cu ele.” – Mihai Eminescu

Biblioteca Școlii Gimnaziale Speciale Nr. 14 Tulcea, a organizat în data de 14.01.2022, activități extrașcolare dedicate marelui poet Mihai Eminescu (15.01.1850 – 15.06.1889) și Zilei Culturii Naționale. La activități au participat elevii claselor a V-a, a VII-a A, a VII-a B și a VIII-a B, însoțiți de cadrele didactice. Elevii au învățat despre viața și cariera poetului, au recitat poezii, „Somnoroase păsărele”, „Fiind băiet păduri cutreieram”, „Ce-ți doresc eu ție, dulce Românie”, „Luceafărul”, „Seara pe deal”… și au transpus versurile în picturi, desene și colaje.

Bibliotecar,
Mitu Felicia